Američki Wall Street Journal izvještava da nakon rata u kojem su iranski projektili pogodili mnoge od američkih baza na Bliskom istoku, američka vojska razmatra premještanje nekih baza, moguće čak i u Izrael.
“Kada su iranski projektili i dronovi krenuli prema glavnom središtu američkih pomorskih operacija na Bliskom istoku, dio njih pogodio je svoje mete”, piše WSJ.
Američka mornarička baza u Bahreinu bila je više puta na meti napada između kraja februara i juna. Napadi koji su probili odbranu izazvali su veliku štetu, pokazuje analiza satelitskih snimaka, videosnimaka s društvenih mreža i razgovora s bivšim i sadašnjim pripadnicima vojske koju je proveo The Wall Street Journal – štetu koju Pentagon nije javno priznao. Teško su oštećeni komandni štab, najmanje još desetak zgrada, kao i dva terminala za satelitske komunikacije.
Američka vojska saopćila je da u bazi, poznatoj kao Naval Support Activity Bahrain, nije bilo poginulih te da napadi nisu značajno utjecali na operacije. Sjedinjene Američke Države evakuirale su većinu osoblja, ali su zadržale manji broj pripadnika na terenu.
Tokom rata, “CENTCOM je s pravom dao prioritet zaštiti ljudi u odnosu na zaštitu objekata, a naša strategija zaštite ljudi pokazala se uspješnom. Iran je ispalio više od 8.000 projektila i dronova, a samo su dva pogotka dovela do pogibije američkih državljana”, rekao je kapetan Tim Hawkins, glasnogovornik Centralne komande SAD-a (CENTCOM), koja nadzire američke snage na Bliskom istoku. Hawkins je također rekao da je američka vojska nanijela Iranu daleko veću štetu nego što ju je pretrpjela, navodeći da su SAD pogodile više od 13.500 ciljeva.
Velika šteta nanesena jedinoj američkoj mornaričkoj bazi na Bliskom istoku, zajedno s napadima na najmanje 20 američkih lokacija širom regije, uključujući vojne objekte i diplomatska predstavništva, navela je SAD da preispitaju svoje cjelokupno vojno prisustvo u regiji, tvrde američki zvaničnici upoznati s tim raspravama.
Među oštećenim objektima nalaze se skladišta, rezervoar za vodu, dva terminala za satelitske komunikacije, centar za upravljanje komunikacijama te zgrada sjedišta američke mornarice za Bliski istok.
Prema riječima zvaničnika upoznatih s planovima, američka vojska sada razmatra rekonstrukciju baze u Bahreinu, smanjenje vojnog prisustva u Kuvajtu i Saudijskoj Arabiji te premještanje pojedinih baza ili njihovih funkcija zapadnije, izvan dometa iranskih projektila i dronova.
Objekti koji su bili pogođeni možda neće biti obnovljeni. Centri za komandovanje i upravljanje mogli bi biti premješteni pod zemlju. Također, vojne sposobnosti mogle bi biti raspoređene na više lokacija širom regije, iako zvaničnici upozoravaju da konačne odluke još nisu donesene.
Prema riječima dvojice zvaničnika, među lokacijama koje se razmatraju za raspoređivanje američkih snaga nalazi se i Izrael. Ta zemlja je tokom rata ugostila desetine američkih aviona, uključujući borbene avione i letjelice za dopunu gorivom u zraku.
Američka vlada je u aprilu izvršila pritisak na komercijalne kompanije koje pružaju satelitske snimke da ograniče pristup fotografijama koje prikazuju razaranja u američkim bazama, kao i širem području sukoba, čime je otežan uvid u puni obim štete. Zvaničnici su naveli da je cilj te mjere bio zaštititi američke snage.


