Grad Bihać zajedno sa JKP „Komrad“, a uz finansijsku podršku Ministarstva za građenje, prostorno uređenje i zaštitu okoliša USK implementira projekt „Kampanja podizanja svijesti javnosti u procesu upravljanja otpadom u gradu Bihaću“. U okviru projekta i povodom obilježavanja Dana planete Zemlje, organizirana je konferencija za medije tokom koje su predstavljeni cilljevi projekta, realizirani kao planirane aktivnosti sa svrhom daljnjeg informisanja i uključivanja građana u odgovorno upravljanje komunalnim otpadom…
BIHAĆ, 22. aprila – Građani Bihaća uglavnom znaju kako pravilno upravljati otpadom. Istraživanja koja su provedena u saradnji s konsultantskom firmom pokazuju da je nivo znanja građana zadovoljavajući, ključni problem ostaje primjena tog znanja u praksi, te da je potrebno dodatno raditi na promociji konkretnih rješenja i praksi upravljanja otpadom. Struka ističe da, uprkos otežanim ekonomskim uslovima, Bihać već ostvaruje određene rezultate kada je riječ o selektiranju otpada, ali da prostora za napredak i dalje ima.
Kampanja je pokrenuta uz podršku nadležnih institucija, s ciljem da se unaprijedi postojeći sistem, koji uprkos infrastrukturi i dalje ne daje željene rezultate. Jedan od ključnih izazova ostaje i nedostatak jasnih zakonskih rješenja, koja bi dodatno unaprijedila sistem upravljanja otpadom. Iz Gradske Uprave Bihaća je poručeno da će pokušati iznaći način da se aktivnosti nastave i nakon okončanja projekta.


